مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM

مدل سازی اطلاعات ساختمان یا همان BIM  را میتوان اینگونه تعریف نمود که :

یک ماکت دیجیتال هوشمند،جامع یک پارچه از وضعیت فیزیکی و نیز مشخصات فنی یک ساختمان در تمام چرخه حیات پروژه میباشد.

BIM یک فرصت استثنایی میباشد که شما قبل از شکافتن زمین و شروع به ساخت یک ساختمان ، شهر ،… یک بار آن را به صورت مجازی مدل نموده و تمام اشتباه هایی که در مراحل ساخت و پس از ساخت پیش میاید برسی و حل نمایید. از آنجایی که BIM  شامل تمامی قسمت های ساختمانی از جمله سازه ، معماری و تاسیسات برقی و مکانیکی و معماری میباشد که در ماکت مجازی شبیه سازی میشود بسیار اسان میتوان با خروجی گرفتن از مشخصات آن ها یک متره دقیق از اجزای ساختمانی آن داشته باشیم. مدل سازی اطلاعات ساختمان ویژگی های بیشتری دارد که در زیر به آنها اشاره شده است :

  •  محاسبات انرژی پروژه و راهکارهای افزایش راند مان و بررسی امکان استفاده از انرژی های نو  
  • محاسبات بارهای سرمایشی  گرمایشی و نیاز هوای تازه  و جابه جایی هوا با کمک ایستگاههای انلاین آب و هوایی
  •   محاسبات بار ترافیکی منطقه
  • سایزینگ اتوماتیک سیستم کانال کشی و پایپینگ پروژه
  • رفع برخوردها ی احتمالی سیستم تأسیسات معماری و سازه
  • متره دقیق تمام تأسیسات و ساختمان حتی تا تعداد تک تک اجرهای بکار رفته در پروژه وزن بنا یا متراژ لوله‌ها به تفکیک سایز.
  • ساخت ویدیو هوشمند از پروژه و با قابلیت نصب نرم‌افزار بر رویی کلیه گوشی ‌های هوشمند جهت معرفی پروژه و با قابلیت تگ‌گزاری در زمان اجرا ونگهداری.
  • زمان‌بندی دقیق ساخت و محاسبه دقیق خسارات احتمالی ناشی از درست کار نکردن یک بخش و تاخیردر ان بر روی کل زمان‌بندی اجرای پروژه
  • کاهش زمان ساخت و ساز و هزینه‌های ناشی از دو باره کاری در اثر دیده نشدن کار بخش‌های مختلف (غلاف‌های عبورتاسیسات)

کاربرد های BIM  در سازه های فولادی :

از آنجایی که BIM به یک مدل سه بعدی محدود نمیشود و یک مدل چند بعدی میباشد بعد پنجم آن هزینه که ویژگی منحصر به فرد برای این ساختار ایجاد کرده است بعد از طراحی و مدل سازی سازه قیمت دقیق تمامی مصالح مصرفی از تمامی اجزای ریز مانند : پیچ ، واشر و… تا عناصر بزرگ و اصلی مثل تیر و ستون و… را به صورت اتوماتیک در جدول هایی هوشمند و تفکیک شده که با مدل در اتباط هستند ایجاد میکند.از ویژگی های این جداول میتوان به این اشاره داشت که با تغییر در مدل این جداول به صورت اتوماتیک به روز رسانی شده و قیمت و میزان مصالح مصرفی تغییر میکند. ایجاد جدول های متره به صورت جداگانه از عناصر به کار رفته بر اساس نیاز دیگر ویژگی است که میتوان به آن اشاره نمود به عنوان مثال : لیست ورق های به کار رفته در پروژه مرتب سازی بر اساس ضخامت به صورت اتوماتیک یا مرتب سازی پروفیل های به کار رفته از کوچیک به بزرگ بر اساس سایز مثل IPE140_IEP300 یا ایجاد هر جدولی بر اساس نیاز کارفرما برای پروژه میتوان در نظر گرفت . این قابلیت تاثیر بسیار زیادی میتوان در صرفه جویی مصالح داشته باشد و هزینه پروژه را به صورت چشم گیری کاهش دهد.

بعد چهارم که زمان میباشد یکی دیگر از ویژگی هایی میباشد که در این ساختار استفاده شده و کامل میتوان برنامه زمان بندی پروژه و مراحل ساخت را به صورت انمیشن شبیه سازی کرد برتری که در برنامه زمان بندی این ساختار نسبت به روش سنتی وجود دارد این است که بر برنامه زمان بندی بر اساس مدل گرافیکی میباشد نه به صورت فقط دیتا که خود این قابلیت باعث جلوگیری از خیلی مشکلاتی که در روند اجرا هست میتوان به آن قبل از اجرا رسید.

مرور مراحل ساخت : به کمک طراحی با این ساختار اجازه تحلیل چندین روش اجرا و… وسایل مورد نیاز قبل از شروع عملیات را میدهد. یکی از مراحل مدیریت پروژه که تاثیر چشم گیری به روند پروژه دارد در مورد برسی وسایل کمکی ، مسیر های عبوری ،  روش تخلیه ، تعیین موقعیت چرثقیل ها ، محل دپوی مصالح  و… میباشد که در این ساختار قابل شبیه سازی میباشد. به کمک BIM  یک پیمان کار قادر است یک محیط امن با کمترین خطای دوباره کاری و ضایعات و کسب بیشترین سود در کمترین هزینه خواهد بود.

شبیه سازی کامل مراحل ساخت در BIM

یکی از مهم ترین ویژگی های BIM   تشخیص تداخل اجزای ساختمانی به صورت هوشمند است . تشخیص این برخورد ها و عدم دسرسی برای نصاب یا عدم فضای کافی برای بسته شدن پیچ و… به صورت هوشمند و اتوماتیک توسط خود نرم افزار شناسایی شده و قابلیت تعریف میزان tolerance را برای کابر فراهم نموده. حتی در این ساختار قابلیت شناسایی تداخل برنامه زمان بندی در پروژه را هم دارد . شناسایی تداخلات قبل از شروع عملیات ساخت منجر به صرفه جویی زمان و هزینه میشود و یکی دیگر از نتایج رایج آن کاهش RFI یا همان نامه نگاری های بین مشاور و پیمان کار میباشد.

یکی از جذابیت های استفاده BIM  مفهوم قابلیت پاسخ گویی از مرحله گهواره تا گور.از آنجایی که مدل BIM  در حین ساخت به طور مداوم به روز شده بنابراین مدل و نقشه های تحویل داده شد همان نقشه های AS BUILT  خواهد بود . و دیگر نیازی به ترسیم نقشه هایی چون ساخت و از این قبیل نمیباشد خود  این مسئله باعث کاهش زمان و هزینه میشود.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ساختار هماهنگی بین نرم افزار ها و همخوانی آن ها میباشد که مشکلات زیادی از قبیل ضعف های نرم افزاری و محیط کاربری آسان تر را فراهم میکند که این ویگی مشکلات بسیار فراوانی را حل کرده و قالبیت های ویژه ای به این ساختار اضافه نموده که زیر به آن اشاره شده :

اولین ویژگی که میتوان به آن اشاره کرد مدل سازی و تحلیل یک پارچه سازه میباشد که تمامی عناصر سازه اصلی مثل تیر ستون و… با اتصالات مربوطه به آن ها را در یک مدل تحلیل نمود و خروجی و دیتل های اجرایی را گرفت.

از همان مدل تحلیل شده به راحتی میتوان خروجی ها شاپ،CNCو… گرفت که این مسئله باعث کاهش خطاهای چشم گیر مدل سازی شاپ و کاهش هزینه،زمان صرف شده برای آن میباشد.

تعامل کامل با نرم افزار هایی جهت نستینگ و چیدن ورق های مصرفی برای دستگاه های برش و CNC  به صورت هوشمند و جداسازی براساس ضخمات های ورق های به کار رفته که لینک شده با جداول هوشمند  خروجی متریال از پروژه که در بعد پنجم به آنها اشاره شد.

 تاریخ انقضاء برای فایل که یکی از ویژگی های جدید نرم افزاری BIM  که تا مدتی قبل به صورت پلاگ_این بود و الانه به صورت ویژگی اضافه شده مدت اعتبار فایل را میتوان برای آن مشخص کرد و از اشتباهات سهوی جلوگیری کرد.این ویژگی مزایای منحصر به فردی دارد که اگر از آن استفاده شود باعث کاهش شدید خطای هایی که در نقشه ها به دلیل به روز رسانی صورت میگیرد و کارکنان درجه۳(بعد از مدیرعامل و مسئول) با کارگیری این فناوری به هیچ عنوان دیگر نمیتوانند سراغ فایل های قدیمی بروند و اشتباها از فایل به روز رسانی نشده دستور ساخت به خط تولید یا کارفما بدهند.شرط به کار گیری این فناوری استفاده از نرم افزار های مدل سازی اطلاعات ساختمان میباشد.

 (( در یکی از پروژه های اسلکت فلزی (پارک علم و فناوری) که اینجانب در آن مسئولیت مدل سازی شاپ و خروجی آن را داشتم به دلیل این که کارکنان درجه سه در دفتر فنی حاضر نشدند که خروجی کار با نرم افزار ادونس استیل باشد و حتما باید اتوکد باشد(ادونس استیل پلترفرم آن اتوکد بوده و از تمامی فرمان های اتوکد پشتیبانی کرده و تمامی که قابلیت های که اتوکد دارد این نرم افزار دارا میباشد) باعث شد که تغییراتی که در پروژه اعمال میشد چون فایل خروجی از حالت BIM  خارج شده بود و به AUTOCAD  تبدیل شده بود دیگر قابلیت به روز رسانی خودکار را نداشت در نقشه ها از طرفی وقتی نقشه های جدید را هم میفرستادیم بار ها مشاهده شده بود که کارکنان دفتر فنی سهوا سراغ نقشه های قدیمی رفته بودند و این مشکلات فقط اگر برای پرینت نقشه ها و چک کردن آن ها از خود نرم افزار استفاده میشد هیچ مشکلی در کار ایجاد نمیشد))

((در پروژه اسکلت فلزی دیگری فروشگاه اتکا یکی از استان های غربی شرکت مشاور مجهز به کار گیری ساختار BIM  بود اتصالات پروژه چندین بار عوض شده و تراز های ارتفاعی طبقات به صورت نامرتب هرکدام حدود ۳۰ تا ۷۰ سانتیمتر پس از خروجی نقشه های شاپ و همچنین نستیگ و متره تغییر کرد از آنجایی که فایل ها در دیتا بیس خود نرم افزار ادونس استیل وجود داشت با به روز کردن مدل تمامی نقشه ها و متره و… و نامبریگ فایل به صورت اتوماتیک اپدیت شد و کار بدون هیچ مشکلی ادامه یافت))

(((خیلی وقت ها مهره های کوچکی مثل سرباز در بازی شرطرنج میتواند خیلی خیلی موثر باشد و تبدیل به یک وزیر شود در نهایت سخنم مسولین رده بالا تر باید تصمیم بگیرند که چه روندی پیاده سازی شود و بخاطر بی حوصلگی و تنبلی افراد رده پایین تر تغییری در رائه روند خود جای ندهند.)))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.