واشر

واشر

واشر ها بسته به نوع کاربرد آنها در صنعت انواع گوناگونی دارند. پرکاربرد ترین نوع این واشر ها واشر استاندارد است.

جنس و قطر داخلی و خارجی واشر ها بنا به نوع پیچ و مهره ی استفاده شده انتخاب می شود.

اگر از پیچ A325 استفاده شود نیاز به استفاده از یک واشر در زیر گل پیچ یا در زیر مهره و اگر از پیچ A490 استفاده شود از دو واشر هم در زیر گل پیچ و هم در زیر مهره استفاده می شود.همچنین اگر سوراخ کاملا کیپ باشد نیازی به استفاده از واشر نمی باشد. اگر سوراخ استاندرد باشد نیاز به دو واشر و اگر سوراخ بزرگ شده یا لوبیایی باشد از واشر پلیت ( واشر چهار گوش ) استفاده می شود

مهره و واشر باید بایک دیگر سازگار باشند. اگر واشر مناسب با مقاومت مهره انتخاب نشود باعث لهیدگی واشر می شود.

به طور کلی سختی و مقاومت واشر و مهره از مقاومت پیچ و قطعه ی کار بیشتر می باشد. برای جلوگیری از له شدن قطعه کار هنگام وارد شدن نیرو از واشر استفاده میکنند تا توزیع تنش بر روی سطح بیشتری انجام شود.

اگر روی واشری گرید آن نوشته نشده باشد، واشر خشکه یا واشر ۸ می باشد.

۱-    واشر تخت استاندارد : این واشر ها بدون سخت کاری (عملیات حرارتی جهت بهبود و بالا بردن درجه سختی ) و معمولا برای کاربری های عمومی استفاده می شوند.استاندارد ابعادی این واشر ها معمولا DIN125 و یا F844 می باشد.

۲-    واشر های سخت : این واشر ها سخت کاری شده اند واز نظر ابعادی از واشر استاندارد F844 کوچکتر می باشند.

سخت کاری یک از مهم ترین و حساس ترین بخش فرآیند تولید بشمار می رود زیرا اگر سخت کاری به درستی انجام نشود استحکام با کلاس واشر هم خوانی نخواهد داشت .اگر سخت کاری درست انجام نشود احتمال ایجاد ترک وجود دارد.

۳-    واشر های فنری : برای افزایش تنش اتصال پیچ و مهره از این واشر استفاده می شود. همچنین این واشر ها از باز شدن پیچ و مهره در اثر لغزش جلوگیری می کند.

۴-    واشر بشقابی گرد : این نوع واشر معمولا از فولاد کم کربن ساخته می شوند و از نظر قطر خارجی از واشر استاندارد گسترده تر بوده تا پخش بار به صورت مناسب تری روی سطح قرار بگیرد.

۵-    واشر چهار گوش : این واشر ها کاربرد زیادی درصنعت دارند. به این واشر ها واشر پلیت نیز گفته می شود.

در مواقعی که محل دقیق پیچ مشخص نباشد از سوراخ بزرگ شده استفاده می شود. در این مواقع برای عبور نکردن پیچ از سوراخ و قرار گرفتن در جای درست از واشر پلیت و یا واشر بشقابی استفاده می شود

۶-     واشر ضخیم: واشر ضخیم مناسب برای استفاده روی سطوح شیب داراست. همچنین گاهی اوقات بین صفحات اتصالات فلنجی فاصله ایجاد می شودو حالت قوسی شکل میگیرد ، برای اطمینان از تماس کامل پیچ با قطعه از این واشر استفاده می کنند. به این واشر ها واشر شیبدار نیز می گویند                                        

استفاده از واشر ضخیم برای عمود شدن پیچ بر روی سطح شیبدار

۷-    واشر DTI: واشر DTI واشری با قوس های کوچک بر روی سطح آن می باشد که برای رساندن پیچ به تنش صحیح استفاده می شود.

این واشر با استاندارد ASTM F959 نیز شناخنه می شود. این واشر حداقل تنش مورد نیز پیچ های ساختمانی را تامین می کند. این واشر برای نصب زیر گل پیچ و یا زیر مهره استفاده می شود که در بعضی موارد نیاز به واشر سخت استفاده می شود. هنگامی که اتصال محکم می شود برآمدگی های روی واشر فشرده شده و تخت می شوند فاصله ی کف واشر تا نوک برآمدگی ها نسبت به حالت قبل از سفت شدگی آن کم شده و باعث بوجود آمدن تنش می شود. با اندازه گیری فاصله ی بین گل پیچ و واشر توسط فیلر کنترل تنش بوجود آمده محاسبه شده که اگر این برآمدگی ها کاملا تخت شده باشند نشان دهنده  رسیدن به میزان پیش تنیدگی لام برای پیچ می باشد و با مقدار تنش مجاز که در دستور العمل سازنده ی واشر آمده است مقایسه می شود .

انواع اتصال واشر DTI به شرح زیر می باشد:

۱-    هنگام چرخش مهره گل پیچ ثابت می باشد- واشر DTI در در زیر گل پیچ قرار دارد

۲-    هنگام چرخش مهره گل پیچ ثابت می باشد- واشر DTI در در زیر مهره قرار دارد ( در این حالت به واشر سخت نیاز می باشد)

۳-    هنگام بستن گل پیچ مهره ثابت باشد – واشر DTI در در زیر گل پیچ قرار دارد ( در این حالت به واشر سخت نیاز می باشد)

۴-    هنگام بستن گل پیچ مهره ثابت باشد- واشر DTI در در زیر مهره قرار دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.